Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Drukarnia Rzeszów

Konsultacja w Poradni Laktacyjnej, to szansa dla kobiety, aby mogła dłużej karmić piersią, czyli optymalnie żywić swoje dziecko.

– Przed wojną prowadziłam spokojne, normalne życie, mąż miał dobrą pracę, córka akurat rozpoczęła naukę w szkole podstawowej. Decyzję o wyjeździe z Ukrainy podjęliśmy natychmiast, w dniu wybuchu wojny. Bardzo się baliśmy. Pierwsze dni wojny spędziliśmy na Zakarpaciu, niedaleko Użgorodu, tak swoją historię rozpoczyna Kateryna Voitsekhovska, która zgłosiła się do Poradni Laktacyjnej w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie (USK w Rzeszowie).
Konsultacja w Poradni Laktacyjnej, to szansa dla kobiety, aby mogła dłużej karmić piersią, czyli optymalnie żywić swoje dziecko.

Źródło: USK w Rzeszowie

Kateryna ma 36 lat, z wykształcenia jest lekarzem - kardiologiem, przed wojną mieszkała 
i pracowała w Kijowie. Do Rzeszowa przyjechaliśmy 16 marca 2022 roku. Polacy pomogli nam znaleźć mieszkanie, szkołę dla córki, basen gdzie może trenować skoki do wody (które tak uwielbia), dla mnie lekcje języka polskiego. W drugiej połowie lutego 2023 roku 
w Rzeszowie, na świat przyszła nasza córka - Anastazja. Podczas prywatnej wizyty, neurolog zaproponował nam konsultację w Poradni Laktacyjnej w USK w Rzeszowie.

Niestety kryzys uchodźczy związany z wojną w Ukrainie dotknął szczególnie kobiety w ciąży i matki małych dzieci. W takim przypadku mleko mamy to „być albo nie być” dla noworodków i małych dzieci. Szpital, realizując projekt „Wsparcie matek w prawidłowym żywieniu niemowląt i małych dzieci w kryzysie”, chce starać się łagodzić skutki niekiedy bardzo trudnych doświadczeń kobiet i dzieci, które znalazły się w sytuacji kryzysu uchodźczego, ale nie tylko. Każda rodząca kobieta może doświadczyć różnego typu kryzysów w tym psychologicznego czy ekonomicznego. I każdej pragniemy pomóc. – Jestem bardzo zadowolona z pierwszej wizyty; lekarze i fizjoterapeuci podzielili się swoją wiedzą, pokazali mi co powinnam robić lepiej, aby mała Anastazja mogła czuć się dobrze i mniej płakać. Otrzymałam odpowiedzi na wszystkie pytania, porady lekarzy były niezwykle przydatne, a co najważniejsze czułam z ich strony wsparcie i chęć pomocy. Dostałam więcej cennych porad niż się tego spodziewałam. Jestem bardzo wdzięczna. Zdecydowanie polecam program, wszystkim mamom, które znajdują się w podobnej sytuacji.

Konsultacja w Poradni Laktacyjnej, to szansa dla kobiety, aby mogła dłużej karmić piersią, czyli optymalnie żywić swoje dziecko. – Mamy mają mnóstwo pytań i wątpliwości, które dotyczą głównie problemów z przystawianiem noworodka do piersi, a także ze znalezieniem optymalnej pozycji karmienia. Dotyczy to głównie dzieci, u których diagnozuje się napięcie mięśniowe lub mniej optymalną koordynację ssania i połykania. Podczas spotkań i konsultacji udzielamy też wsparcia technicznego, dzielimy się naszą wiedzą i doświadczeniem, odpowiadamy na nurtujące pytania, tłumaczy lek. Katarzyna Lisak-Gurba, neonatolog 
z Kliniki Noworodków z Intensywną Opieką Medyczną w USK w Rzeszowie.

Cały czas czekamy na koniec wojny. Mam nadzieję, że za rok o tej porze, wraz z mężem 
i córkami będziemy już w domu. W Kijowie pozostali nasi rodzice, przyjaciele, znajomi. Mamy z nimi kontakt. W zimie było bardzo ciężko, brak prądu, wody, ciepła; doskwierał wszystkim. Teraz jest już lepiej. Ludzie starają się żyć normalnie, ale wojna się jeszcze nie skończyła. I dlatego boimy się wracać do domu, kończy Voitsekhovska. 

Dodajmy, że 1 do 7 sierpnia obchodzony jest Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Data nie została wybrana przypadkowo – 1 sierpnia 1990 roku podpisano we Florencji Deklarację Innocenti. 29 krajów, w tym Polska, zobowiązało się w ten sposób do wspierania 
i promowania karmienia piersią.

Szczegółowe informacje dla mam na stronie www.bankmleka.pl.

Porady laktacyjne oraz porady pozostałych specjalistów, tj. psychologa, neurologopedy 
i fizjoterapeuty, dedykowane mamom oraz ich dzieciom możliwe są dzięki realizacji przez szpital projektu: „Wsparcie i promocja wyłącznego karmienia piersią oraz odpowiednich praktyk w zakresie karmienia niemowląt i małych dzieci ukraińskich i polskich matek 
w Polsce w sytuacji kryzysowej”, realizowanego przez Fundację Bank Mleka Kobiecego 
w Partnerstwie z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym, organizacją FHI 360 oraz Ministerstwem Zdrowia na zlecenie Biuro UNICEF ds. Reagowania na Potrzeby Uchodźców w Polsce.

Poradnia Laktacyjna w Klinice Noworodków z Intensywną Opieką Medyczną (budynek główny, 4 piętro), ul. Szopena 2, 35-055 Rzeszów, poniedziałek – piątek, 08:00 – 15:00. Obowiązuje wcześniejsza rejestracja pod numerami telefonów: +17 866 63 48, +17 866 63 42.


Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama Drukarnia Rzeszów