Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Powiat Rzeszowski

Ile jeszcze mieszkańcy Głogowa Małopolskiego będą czekać na przejście dla pieszych?

Jest nowy przystanek kolejowy, ale przejścia dla pieszych brak. Mieszkańcy Głogowa Małopolskiego walczą o swoje bezpieczeństwo. Dziś, 14 grudnia odbyła się konferencja prasowa Stowarzyszenia „Razem dla Głogowa Małopolskiego” z udziałem mieszkańców gminy gm. Głogów Małopolski dotycząca budowy przejścia dla pieszych z os. Niwa w Głogowie Młp. do przystanku kolejowego i autobusowego.
Źródło: Stowarzyszenie Razem dla Głogowa Małopolskiego

Od kilku miesięcy w pełnym zakresie funkcjonuje już przystanek kolejowy "Głogów Małopolski Niwa". Zlokalizowany jest na wysokości osiedla o takiej samej nazwie. Mieszka tam ok. 3000 osób. Dodatkowo ok. 200 mieszka w pobliskiej Woli Cichej. 

Żeby dotrzeć na przystanek kolejowy, mieszkańcy Niwy muszą pokonać niezwykle ruchliwą, dwupasmową drogę krajową. Problemu by nie było, gdyby robili to, przechodząc przez przejście dla pieszych. Tymczasem sytuacja jest odwrotna. Pasażerowie pociągów muszą dosłownie przebiegać przez drogę, aby dotrzeć na przystanek i wrócić do swoich domów. 

Niestety historia pokazuje, że w okolicy tego miejsca doszło już do śmiertelnego potrącenia. 31 października 2019 r. przed godz. 18, policjanci zostali powiadomieni o wypadku, do jakiego doszło w Woli Cichej na drodze krajowej nr 9. 65-letni kierujący autobusem, jadąc w kierunku Głogowa Małopolskiego, potrącił pieszego. 19-letni obywatel Mołdawii w wyniku doznanych obrażeń zmarł.

- To jedno z najbardziej niebezpiecznych miejsc w regionie – mówiła w czwartek Aldona Napieracz, mieszkanka os. Niwa. 

Kiedy w 2020 r. powstały plany budowy nowego przystanku, można było się oficjalnie dowiedzieć, że uzgodnienia projektowe nie uwzględniają i nie zapewniają połączenia komunikacyjnego pieszych, rowerzystów i kierowców. Wtedy rozpoczęła się walka mieszkańców o zmianę tej sytuacji.

Do władz gminy Głogów Młp., Rady Miejskiej, parlamentarzystów oraz GDDKiA kierowane były liczne apele o rozwiązanie problemu. W połowie 2023 r. gmina Głogów Młp. na swojej stronie informowała, że: "Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad – właściciel drogi krajowej nr 9, na wniosek władz gminy planuje budowę przejścia dla pieszych pomiędzy os. Niwa (ul. Jana Pawła II i nowo wybudowanym peronem). Obecnie trwa projektowanie przejścia. Prace mają się zakończyć w listopadzie br.". 

Źródło: Stowarzyszenie Razem dla Głogowa Małopolskiego

Kolejne spotkanie odbyło się z początkiem października br. - Naczelnik wydziału z GDDKiA poinformował, iż na zadanie – budowa przejścia dla pieszych przez DK nr 9 na wysokości os. Niwa w Głogowie Młp. opracowany został plan funkcjonalno - użytkowy, a obecnie przygotowywany jest przetarg na realizację zadania, w trybie zaprojektuj i buduj. Przetarg ogłoszony zostanie w najbliższych dniach, a zakończenie prac nastąpi w połowie przyszłego roku. Zadanie obejmuje wykonanie przejścia dla pieszych przez DK nr 9 wraz z jej oświetleniem (doświetlenie samego przejścia – pasów na jezdni) oraz przejścia dla pieszych do peronu kolejowego - czytamy na stronie gminy Głogów Młp. 

Okres jesienno-zimowy, gdy zmrok zapada szybko, a szarówka ogranicza pole widzenia kierowców, sprawia, że mieszkańcy zdążający na przystanek kolejowy obawiają się o zdrowie i życie, dlatego wzięli sprawy w swoje ręce. 

- Jest tu bardzo niebezpiecznie, zwłaszcza teraz kiedy później robi się dzień i jest on bardzo krótki – mówił jeden z mieszkańców. – Boimy się tędy przechodzić, ale nie mamy wyjścia – wskazywał natomiast jeden z nastolatków, który wysiadł z pociągu. – Samochody szybko tędy jeżdżą, ciężarówki. Czujemy się niebezpiecznie. Raz miałem taką sytuację, podczas której, kiedy przechodziłem przez drogę kierowca na mój widok sfolgował. Kiedy zacząłem przechodzić zaczął znowu jechać. Musiałem uciekać z drogi – alarmował inny chłopak. 

W okolicy przystanku "Głogów Małopolski Niwa" Stowarzyszenie "Razem Dla Głogowa Małopolskiego" rozwiesiło banery, na których możemy przeczytać, że "Mieszkańcy Głogowa Młp. wciąż czekają na bezpieczne przejście dla pieszych". 

Źródło: Stowarzyszenie Razem dla Głogowa Małopolskiego

8 grudnia br. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Rzeszowie przekazała, że opublikowano przetarg na poprawę bezpieczeństwa ruchu na przejściach dla pieszych w ciągu DK9, DK19, DK28 i DK77. Łącznie to 222 lokalizacje. Wśród nich znalazło się zadanie dot. skrzyżowania w okolicy opisywanego przystanku kolejowego.

W ramach zamówienia przewiduje się zaprojektowanie i wykonanie nowych przejść dla pieszych na drodze krajowej nr 9 pomiędzy sklepem Stokrotka, a Wolą Cichą oraz dojściem do peronu kolejowego „Głogów Młp. Niwa”. Na wykonanie zamówienia, wykonawca ma czas do końca czerwca 2024 r.

- Dlaczego tak długo musimy czekać na budowę przejść dla pieszych w tym miejscu? – pytała Aldona Napieracz. – Skierujemy pismo do GDDKiA w Rzeszowie o wykonanie tymczasowego przejścia dla pieszych. – zapowiedział Władysław Mikołajczyk ze Stowarzyszenia „Razem dla Głogowa Małopolskiego”. – Zanim zagwarantowane zostanie bezpieczeństwo w tym miejscu, apeluję do pieszych o noszenie odblasków, a kierowców proszę o zachowanie szczególnej ostrożności – mówił. – Nie chcemy, aby doszło tutaj do kolejnej tragedii – uzupełniała Aldona Napieracz. 

- Sami dobrze wiemy, jak bywa z przetargami. Czasami oferty są wysokie, trzeba je ponawiać. A my potrzebujemy rozwiązania tego problemu jak najszybciej. To wina Urzędu Marszałkowskiego, bo od początku budowy tego przystanku było wiadomo, że będzie ten problem z brakiem przejść. Nie pomyślano jednak wtedy o naszym bezpieczeństwie – wskazywał mieszkaniec Głogowa Młp.

Mieszkańcy os. Niwa wskazywali także na konieczność instalacji sygnalizacji drogowej, która pozwoliłaby kierowcom i pieszym w bezpieczny sposób pokonywać feralne skrzyżowanie. – Niekiedy, żeby włączyć się do ruchu jadę przez centrum Głogowa, jest szybciej – przekazał jeden z mieszkańców os. Niwa. – Światła powstały gdzieś na wioskach, gminy, a nie w tym ważnym miejscu. Nie rozumiem tego – mówił inny mężczyzna. 

-Trzeba też pomyśleć, aby ograniczyć prędkość z 70 km/h jaka jest obecnie, do 50 km/h. To też wpłynie na bezpieczeństwo – apelował Władysław Mikołajczyk. 

Członkowie Stowarzyszenia „Razem dla Głogowa Małopolskiego” pokłada nadzieję, na szybkie rozwiązanie problemów pieszych i kierowców na drodze krajowej nr 9, w okolicy przystanku kolejowego „Głogów Młp. Niwa”. – Liczymy na skuteczną pomoc GDDKiA w Rzeszowie – zapowiedzieli członkowie organizacji. 


Podziel się
Oceń

Komentarze